ÜYE SSS

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun uyarınca, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde İADE KARGO ÜCRETİ ÖDEMEDEN cayma hakkınızı kullanarak ürünü iade edebilirsiniz. Kargonuzu teslim ederken iade kargo kodunu belirtmeyi unutmayın. Ayrıca, bedava kargo kampanyasıyla oluşturulan siparişlerin iptal veya iade durumlarında, kalan tutar kampanya şartını sağlamıyorsa iade edilecek ürün bedelinden kargo ücreti düşülür.


Farklı teslimatlarda ayrı bir paket hazırlamalısınız. Her pakette uygulayacağınız adımlar şu şekilde olmalıdır; Hesabım > Siparişlerim sayfasından ürünün yanındaki "Göster"i seçip çıkan sayfada "İade Et" butonuna tıklayarak iade formunu görüntüleyebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünün bilgilerini ve iade sebebinizi belirterek formu MediCoa'ya iletebilirsiniz. İade talebiniz onaylandıktan sonra ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden iade edilecektir. Ürünün gönderimi esnasında iade edilecek ürünler ile birlikte faturayı tek bir pakete koymalı ve paketi kargoya 7 gün içinde teslim etmelisiniz.

Siparişiniz "Hazırlanıyor" statüsünde ise değişiklik için MediCoa Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabilirsiniz. Eğer siparişiniz "Kargoya Verildi" statüsündeyse alıcı ve/veya adres değişikliğini ancak kargo firmaları yapabilir. Değişiklik talebinizi kargonun gönderildiği kargo firması ile irtibata geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage özellikli kartlar ile kredi kartı taksitlendirme işlemi, alışveriş esnasında satıcı mağaza ile banka arasındaki özel bir anlaşma sayesinde alışverişinizi taksitle ödeme imkânı sunmaktır. Bu taksitlendirmenin vadesi ve oluşacak ilave maliyetler, tamamen satıcı kurum ile bankanın arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

Sonraki siparişlerinizde daha hızlı alışverişinizi tamamlayabilmeniz adına ilk ödemenizden sonra kredi kart bilgilerinizi güvenle kaydedebilirsiniz.

Mağazalarımızda satılan her ürünün satış fiyatına KDV dahildir.

Sistemimizde yer alan ürünlerin stok adedi sınırlı olduğu için değişim politikamız bulunmamaktadır. Bu durumda, satın aldığınız ürününüzü hiçbir ücret ödemeden iade ederek değiştirmek istediğiniz özellikteki yeni ürünü sipariş edebilirsiniz. MediCoa iade işlemi için Üye Destek > İptal & İade & Cayma sayfasından gerekli adımlara ulaşailirsiniz.

Öncelikle her zaman siparişinizi kargo görevlisinin yanında açmanızı tavsiye ederiz. Böylece paket içeriği eksik veya hatalıysa görevliye "Hasar Tespit Tutanağı" tutturabilirsiniz. Ürününüzü tutanak ve fatura ile birlikte kutuya koyarak MediCoa adresine gönderin ve MediCoa Müşteri Hizmetleri'ne durumu bildirin. Siparişinizi kargo görevlisinin yanında açmama durumunda, olayın detaylı açıklamasını ve birkaç açıdan çekilmiş fotoğrafıyla birlikte adresimize iletin.

Siparişiniz “Kargoya Verildi” statüsünde ise iptal mümkün değildir. Fakat kargonuzu teslim almadan iade edebilirsiniz. MediCoa iade işlemi için Üye Destek > İptal & İade & Cayma sayfasından gerekli adımlara ulaşailirsiniz.

Güvenliğiniz nedeniyle, oluşturulan bazı siparişler sistem tarafından riskli bulunduğunda otomatik sipariş iptal edilir veya üyelik hesabınız askıya alınır. Bu durumda size bilgilendirme maili iletilir. Hesabınıza tekrar erişim sağlamak isterseniz MediCoa Müşteri Hizmetleri'nden bize ulaşabilirsiniz.